Šljivovica je dobila naziv po istoimenom selu, koje se nalazi na tromeđi između Mokre gore, Tare i Zlatibora. U njemu je oko 500 domaćinstava čija šljiva većinom pronalazi svoje mesto u kacama za kominu, obzirom da svako od njih pravi sopstvenu rakiju. Prvi put je u ovom selu proizvedena 1868. godine. Za razliku od drugih mesta gde se rakija od šljiva zove šljivovica, ovde više vole da je zovu po domaćinu. Kažu da se rodila pre konjaka i viskija i da je pratilja srpskih stradanja i uzdizanja. Junaci su je obavezno nosili u čuturici, a služi se i za nazdravljanje i za ohrabrenje prilikom početka nekih radova. U našim selima, muškarci, po buđenju, popiju čašicu ljute, da, kako kažu, speru viruse i ubrzaju cirkulaciju.
Ponegde se još zadržao običaj da se uz kafu i ratluk posluži čašica šljivovice, pa i posle toliko vekova, bez rakije, ni danas ne može da prođe ni veselje ni tuga.
Veliki broj naših seoskih ali bogami i prigradskih domaćinstva proizvode svoju rakiju. Plastične kace su nezaobilazne i pronalaze savršene upotrebu u apsolutno svakoj fazi izrade rakije. Idealne su za odlaganje komine i kljuke (ostavljeno voće koje vri, odnosno fermentiše do određenog trenutka kada se od nje dalje peče rakija- opšta kultura). U našim krajevima se za kominu, pored šljive, koristi čak 20 vrsta voća. Ostatak od pečenja rakije ili džibra se takođe može držati u plastičnoj kaci. Otporne su na sunčevo zračenje i postojane na temperaturama od – 30 do + 60°C pa se mogu postavljati na otvorenom prostoru preko cele godine, bez obzira na vremenske uslove. Lagane i pogodne za manipulaciju, plastične kace su nezamenjivi sastavni deo skoro svakog domaćinstva zbog svoje višenamenske upotrebe, dugotrajnosti i osobine da ne menjaju ukus i svojstva materije koja se u njima skladišti. Nakon pranja plastične kace se mogu upotrebljavati i u druge svrhe tj skladištenje vode za piće, za navodnjavanje itd.